м. Коростень

Давнє місто древлян на березі р. Уж. Перші писемні згадки — «Повість временних літ», згідно з якою поблизу міста-фортеці Іско-рость (Іскоростень, Коростень) 945 р. древляни вбили князя Ігоря. Вдова Ігоря — княгиня Ольга помстилася за чоловіка: звеліла принести від кожного дому по горобцю або голубу, потім наказала прив’язати до пташиних лапок запалені трути й відпустити птахів — ті полетіли додому, під дахи та стріхи Іскорості. За легендою, таким чином 946 р. княгиня Ольга спалила місто.

Коростень входив до складу Київської Русі. У XIV ст. був захоплений Литвою, з 1569 р. належав Польщі, а з 1793 р. відійшов до складу Росії.
Сучасний Коростень прославили заслужені художники України з Коростенського фарфорового заводу — В. М. Трегубова та М. С. Трегубов. Коростенський фарфоровий завод був відзначений президентом США Біллом Клінтоном і удостоєний нагороди « Бермінгемський смолоскип».
; Із княгинею Ольгою пов’язано чимало місцевих топонімів. Так, за легендою, с. Шатрища дістало таку назву, бо на цьому місці стояли намети княгині та її війська підчас облоги Іскоростеня Велика княгиня Ольга, до речі, була єдиною в історії України жінкою-правителькою (правління — 945—964 рр.). Вона прийняла християнство у візантійському Константинополі та після хрещення отримала ім’я Олена. Щоб спокутувати свою провину перед Іскоростенем, княгиня після хрещення повернулася до міста. Для неї побудували високий терем і церкву св. Олени, що була першим християнським храмом на древлянській землі. По берегах р. Уж багато криниць, із яких княгиня нібито пила воду, називають Ольжиними. У селах Кліщі й Любовичі знаходяться Ольжині долини. На березі Ужа, за легендою, є також «Дзеркало Ольги» та грот Ольги.

Пам’ятки Коростеня

Залишки Іскоростеня
Збереглися давні городища з укріпленими валами й ровами, що розкинулися на високих скелястих берегах р. Уж.
Ольжині Купальні: околиця м. Коростень р. Уж стрімко несе свої води між скелями, де колись любила купатися княгиня Ольга. Виступ однієї зі скель за своєю формою нагадує ванну й має назву Купальня Ольги (Ольжині Купальні). Поруч стоять скелі Баранячі Лоби, Велетенські Котли тощо.

Музеї Коростеня

Коростенський краєзнавчий музей: вул. Грушевського, 6; тел.(04142)4-41-98.
Режим роботи: 10:00—17:00, вихідні — понеділок, вівторок. Плата за вхід: дорослі — 2 грн, діти — 1 грн; екскурсія: дорослі — 14 грн, діти — 7 грн.
Музей відкрито 1988 р. як відділ Житомирського краєзнавчого музею, його фонди нараховують понад 7,5 тис. експонатів.

Об’єкт Скеля Коростень

{loadposition adsense} У товщі граніту в 1938-1939 роках з’явився цей підземний командний пункт, міць і технічна оснащеність якого вражають людську уяву навіть сьогодні. Військово–історичний комплекс «Скеля» – це справді унікальна споруда, яка поєднує в собі могутність радянської держави часів Сталіна та прадавню трагічну історію міста Іскоростеня часів княгині Ольги, яка, за легендою, спалила його, помстившись древлянам за смерть свого чоловіка князя Ігоря.

Підземелля під сорокаметровою товщею глини, піску, граніту й залізобетону, як засвідчують дослідники, споруджували на місці древлянських підземних тунелів. У тих самих печерах, у яких колись ховалися від дружинників княгині Ольги древляни, було залито тонни бетону, після чого печери стали нагадувати ціле підземне місто, заховане у товщі гори, зі своїми автономними комунікаціями й іншими системами життєзабезпечення.

Всеукраїнський фестиваль дерунів у Коростені

Останні декілька років у Коростені започатковано проведення всеукраїнського фестивалю дерунів. Фестиваль дерунів проводиться кожного вересня.

В рамках фестивалю проводяться конкурси на найкращий транспарант, прославляючий деруни, на кращий твір про деруни, на кращий анекдот, вірш, пародію на народну пісню та смішну історію, серед дегустаторів змагання на найбільшу кількість продегустованих дерунів та за кращий відгук переможцю Звичайно, все стосується лише теми дерунів. Та головне змагання фестивалю – конкурс на найкращий дерун. Беруть участь в ньому всі бажаючі, які впевнені, що зможуть конкурувати на рівні з досвідченими майстрами кулінарної справи.

На фестивалі діє школа дерунярства: досвідчені кухарі вчать усіх бажаючих готувати деруни. Проводяться і різноманітні вікторини, дегустація місцевих напоїв, виставки, виступи фольклорних ансамблів.

Під час фестивалю також відбуваються змагання з Дерунярського триборства, яке включає такі конкурси:

–                     кидання дерунів в миску зі сметаною з 5 метрів;

–                     кидання картопляного «чуда» в конкурента з 5 метрів;

Готелі міста Коростень

Приватний готель з  підвищеною комфортністю. +38(093)483-73-83, більш детально на сайті http://www.korosten.biz/
«Коростень», вул. Леніна, 26; тел. (04142) 4-11 -90.