м. Самбор

Мабуть багато з нас хотіли б цікаво і з користю провести вихідні, щоб набратися сили перед важким робочим тижнем. З кожним днем все популярнішими стають виїзди за місто з родиною або друзями, під час яких можна добре відпочити, дізнатися щось нове. Більшість з нас вже були за кордоном, бачили заморські дива, тамтешні пам’ятки і природа викликали в нас здивування і радість. Спробуємо переконати Вас, що й у нас вдома є екзотичні місця і непізнані шляхи, які також здатні викликати захоплення і подив.

Львівщина – найбагатша в Україні область на природно-історичні пам’ятки, їх настільки багато, що кожен зможе вибрати собі все, що Вам до смаку. Більшість туристичних об’єктів є легкодоступними і добре забезпеченими транспортним сполученням.

Як і на чому подорожувати? Найпростіше подорожувати на громадському транспорті, навіть якщо ніхто з Вашої родини чи колег не підтримує Ваших поривань, Ви можете спробувати самостійно поїхати в мандри, а згодом, як показує досвід, коли всі побачать, що Ви щасливі і здорові, та ще й з купою цікавих вражень та фотографій, до Вас приєднаються інші люди. Подорожуючи громадським транспортом, за один день можна оглянути від 2-х до 5-ти об’єктів, розташованих в різних місцях.

Якщо маєте власне авто, зможете оглянути більше, мандрувати швидше і комфортніше. Дуже зручно пізнавати світ також туристичними автобусами в складі екскурсійних груп, тут ще є вагома перевага, що Вам про історію, природу і культуру краю розкажуть професійні гіди-екскурсоводи.

Куди ж податися? Напрямків багато. Зі Львова виходять багато шляхів і кожен є цікавим. От візьмемо, наприклад, давній шлях на Самбір, по якому ще князі і королі їздили. Зробимо з Вами віртуальну одноденну мандрівку в передгір’я Карпат, де витікає річка Дністер.

Виїхавши зі Львова, за якихось 20-30 хв. Ви можете потрапити в стародавнє Оброшине, яке зачарує Вас рококовим палацовими комплексом римо-католицького архієпископа (1730р.) з парком та невеличким зоопарком, відвідання якого стане великою приємністю для Вас і Ваших дітей.

Згодом наш шлях проходитиме через Великий Любінь – це відомий бальнеологічний курорт з сірководневими джерелами. Також у містечку можна оглянути симпатичний палац барона Бруницького (1845р.).

Вирушивши далі по шляху до Самбора в містечку Рудки вартий уваги ренесансно-бароковий Костел Успіння Діви Марії (1728р.) з саркофагом роду Фредрів та образом Рудківської Матері Божої, коронованої Іваном Павлом ІІ як “Цариця Бещад”. А в передмісті Рудок Вишні на Вас чекає великий неоренесансний палац (1835р.), який належав геніальному польському комедіографу Олександру Фредру, дідові митрополита Андрея Шептицького. Сподіваємося, що атмосфера богемного палацу в поєднанні із затишним парком залишать Вам на згадку тільки приємні враження.

Сонце вже високо піднялося над землею і виникає бажання добре підкріпити свої сили, це можна зробити в Самборі. Смачно пообідавши в одному з багатьох кафе, кав’ярень, ресторанів, піцерій, можна вирушати на прогулянку по місту. Самбір надзвичайно гарний і притягує до себе великою кількістю пам’яток.

Здогадайтесь, за чим до Самбора їдуть люди? І які люди – закохані! Ті, які мріють знайти справжнє кохання, бо саме тут в церкві Різдва Богородиці (1728р.) знаходяться мощі Святого Валентина. Так, того самого Валентина – покровителя всіх закоханих. Вважається, що хто помолиться біля святих мощей протягом року знайде справжнє і чисте кохання. Уявляєте, що робиться в Самборі14 лютого на день закоханих? Але майте на увазі, що в місті також є й інші смаколики, наприклад, старовинна ратуша з 40 метровою вежею і годинником та величний костел Івана Хрестителя (1565р.) з чудотворною іконою. В музеї “Бойківщина” можна дізнатися про життя, побут та звичаї бойків – гордого гірського етносу українських Карпат, а гостинний двір “Білаки” запрошує всіх в зоопарк з 20 видами тварин (леви, ведмеді, вовки, олені, страуси, буйволи, …) та ресторан, де можна поласувати екзотичними стравами зі страуса.

Якщо вдасться відірвати дітей від зоопарку, то вже можна повертатися додому. Програму мінімум виконано. По дорозі назад варто заїхати на каву в село Кульчиці, батьківщину славного українського роду Кульчицьких, місце народження відомого українського гетьмана Петра Конашевича Сагайдачного та героя оборони Відня Франца Юрія Кульчицького, який відкрив у Відні першу в Європі кав’ярню. В селі можна оглянути чудовий краєзнавчий музей.

Якщо маєте ще сили, то можна податися далі, бо далі за Самбором починаються вже гори Карпати.

А чи знаєте, де похований князь Лев, в честь якого названо Львів? Та зовсім поруч з Самбором в Лаврівському Василіянському монастирі, який є одним з найстаріших і найшанованіших в Україні (1270р.). Монастир розташований в надзвичайно мальовничому куточку Карпат, перебування в цій місцині надзвичайно заспокоює, складається враження, що тут зупинився час. Година перебування тут може зрівнятися з тижнем відпочинку на морі.

Якщо їхати далі, то неподалік від Турки в гірському селі Ясениця-Замкова, одразу при дорозі, знаходиться перлина дерев’яної архітектури дзвіниця церкви Св. Михайла (1730р.), яка служить також і музеєм бойківського народного побуту. А вже за кілька кілометрів далі розташована справжня перлина Карпат – Розлуч. Це відомий в області гірськолижний та бальнеологічний курорт з трьома різними джерелами лікувальної мінеральної води: содовою, залізною і сірко-водневою.

Ну і насамкінець. Спеціально для закоханих легенда про містичну віллу “Анну” в колишньому містечку, а зараз селі Старій Солі. Отож, слухайте.

Колись, давним-давно, в Старій Солі в сім’ї солевара жила дівчина Анна. Одного разу через їхнє містечко проїжджав молодий і красивий граф, в якого вона закохалася. Вона дуже багато молилася, щоб Бог дав їй вічне кохання і граф відповів їй взаємністю. Одної ночі їй приснився сон, якщо вона щиро помолиться в Самборі до святого Валентина, то граф покохає її. Після щирої молитви до мощей Валентина, дівчина поверталася додому і на містку через річку зустріла графа, який зразу безтями закохався в неї. Незважаючи на заперечення родини і друзів, граф одружився з бідною дівчиною. Батьки графа не змирилися з цим і прогнали його з дому. Але молодята на подвір’ї батька дівчини збудували прекрасну віллу, яку граф назвав “Анна”. Жили вони дуже добре аж до глибокої старості в померли в один день. Оповита легендами вілла стала найгарнішою будівлею в містечку, на неї приїжджали дивитися зі всієї околиці. Отаке буває.

Окрім вілли “Анна” (1911р.), сіль містечка становлять: дерев’яна церква Параскеви П’ятниці (1440р.) з дзвіницею, дерев’яна церква Воскресіння Господнього (XVII ст.), костел Святого Архангела Михаїла (1660р.).

Шкода, але ми з Вами не відвідали Муроване – село, в якому Лжедмитрій просив руки і одружився з Мариною Мнішек, Хирів з Єзуїтською колегією – найбільшим навчальним закладом Польші 30-х років ХХ ст., Добромиль з гарною ратушею, замком Ґербуртів, монастирем і костелом, костел в Сусідовичах, Скелівку (Фельштин), яку до нас відвідав бравий вояк Швейк. Залишмо це на наступний день.

По дорозі назад проїжджаючи через село Ваньковичі, в кафе “Левада” скуштуйте місцеву страву “мокрі деруни”, як згадаю їх смак, язик мені втікає.

Ну то як, зацікавили ми Вас перлинами рідного краю? Тоді в дорогу!

Ігор Губіліт (www.vidviday.com.ua)