м. Хортиця

Історико-культурний заповідник «Хортиця», 1965 р.: вул. Б. Хмельницького; тел. (0612) 52-72-34, 52-51 -88.
Уперше Хортицю було згадано в літописах X ст. як о. Святого Григорія. Пізніше острів згадується як Хортиця. Вважається, що цю назву він дістав на честь бога Хорса, якому слов’яни, мандруючи «із варягів у греки», приносили тут жертву, готуючись до виходу в море. Це найбільший острів на Дніпрі (давня назва — Славутич): завдовжки — 12 км, завширшки — 2,5 км.
Хортиця є природним заповідником. Унікальним є співіснування майже всіх наявних на території України ландшафтних зон: степові трави, мішані ліси, сади, байраки, пагорби, озера та скелі до 40—50 метрів заввишки.
Крім того, Хортиця є частиною геологічного заказника «Дніпровські пороги», заснованого в жовтні 1974 р.
На Хортиці знайдено сліди перебування первісної людини, племен давніх слов’ян, скіфів та кіммерійців, сарматів і половців. Хортицю відвідували славетні київські князі Олег та
Ігор, княгиня Ольга, Володимир Мономах. За легендою, на чорній скелі острова загинув навесні 972 р. київський князь Святослав. Пізніше це був важливий опірний пункт Запорозької Січі. На Совутиній скелі й інших частинах острова збереглися рештки запорозьких укріплень. Звідси виступали в походи козацькі загони, керовані Т. Федоровичем, І. Судимою, Б. Хмельницьким, І. Сірком. Будівлі на острові 1775 р. були зруйновані російськими військами. 
Свого часу на острові побували Т. Шевченко, М. Лисенко, І. Рєпін, В. Сєров, М. Горький, І. Бунін та ін. Пам’ятки:
Мости Преображенського
О. Хортицю з містом поєднують три мости. Наймолодший серед них (між правобережною частиною міста та островом) було зведено 1974 р. Його довжина сягає 326 м, висота — 40 м. Під час його будування було використано унікальну для тих років металеву балку 205 м завдовжки.
Два інші мости — через русло Старого та Нового Дніпра — виготовлено із залізобетону за проектом відомого московського інженера Б. Преображенського. Обидва мости були введені в експлуатацію 31 грудня 1952 р. Міст через Новий Дніпро має чотири арки та два яруси: нижній для пішоходів та автомобільного транспорту, верхній — для залізничної колії. Довжина мосту становить 560 м, висота — 54 м. Міст через Старий Дніпро також має два яруси, але одну арку. Свого часу це був найбільший одноарочний міст у Європі, що мав прогін 228 м.
Святомиколаївський кафедральний собор, 1886 р.
Його зведено на одній із найвищих точок Верхньої Хортиці.
Запорозький дуб: Верхня Хортиця.
Його вік — 700 років (інколи називають цифру 800 років). Висота дорівнює 36 м, діаметр крони — до 50 м, діаметр стовбура — 6,5 м. 2001 р. біля дуба було відкрито комплекс «700-річний Запорозький дуб», а 2005 р. — поблизу дерева звели малий Свято-Покровський храм. Саме на цьому місці у XV ст. стояла перша вічева церква, освячена на честь Покрова Пресвятої Богородиці, покровительки запорозьких козаків.